العربية        Pусский |  Français |  中文 |  English |    Türkçe | 

SIK SORULAN SORULAR


Başvuru Koşulları ile ilgili sorular

Sosyal Bilimler Lisesi mezunuyum/öğrencisiyim. Kara Harp Okulu'na başvurabilir miyim?
Evet, bu okullardan 2015 ve 2016 yılında mezun olan veya 2017 yılında mezun olabilecek durumda olan öğrenciler Kara Harp Okuluna başvurabilmektedir.
Meslek Lisesi / Teknik Lise / Anadolu Teknik Lisesi / Ticaret Lisesi öğrencisiyim/mezunuyum. Kara Harp Okulu'na başvurabilir miyim?
Kara Harp Okulunun öğrenci kaynağı lise ve dengi okullardan mezun adaylardır.
Lisede öğrenim görürken bir nedenden dolayı okuldan çıkarıldım. Kara Harp Okulu'na başvurabilir miyim?
Hayır, başvuramazsınız. Adayların bir askerî okuldan çıkmış veya çıkarılmamış, sivil okullardan ise çıkarılmamış olmaları gerekmektedir.
Kara Harp Okulu hangi puan türü ile öğrenci almaktadır?
2017 yılında Kara Harp Okulu’na başvuruda bulunan adaylar YGS-1, YGS-2, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinde aldıkları puanlardan en yüksek olanı esas alınarak sıralanacak, ihtiyaç duyulan aday sayısına bağlı olarak “Seçim Aşamaları Çağrı Puanı” belirlenecektir. Ankara’da icra edilecek 2’nci Seçim Aşaması Sınavlarında başarılı olan adaylar, seçim aşamalarında aldıkları puanlara ve 2017 yılı Lisans Yerleştirme Sınavı sonucuna göre sıralanacaktır.(Lisans Yerleştirme Sınavında MF-4 ve TM-1, TM-2 ve TM-3 puan türlerinin en yükseği esas alınacaktır.) Sıralama neticesinde kontenjana giren adaylar sevk edildikleri askeri hastaneden “Askeri Öğrenci Olur” raporu almaları halinde KHO’ya girmeye hak kazanacaklardır. ÖSYM-2017 Kılavuzunda Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) taban puanını geçemeyen adaylar sıralamaya girmeye hak kazanamayacaklardır.
Kara Harp Okulu seçim aşamalarına katılabilmem için en az kaç puan almam gerekir?
KHO seçim aşamalarına katılmak için adayların alması gereken “Seçim Aşamaları Çağrı Puanı” (baraj puan), YGS sınav sonuçları açıklandıktan sonra kontenjan durumuna göre belirlenip ilan edilecektir.
2015 yılında baraj puanlarınız ne olmuştu?
2015 yılı baraj puanları; YGS-1,2,5 ve 6 ham puan türünden erkek adaylar için 260, bayan adaylar için 290 olarak belirlenmiştir. Puan türleri ve baraj puanları her yıl yeniden tespit edilmektedir.
Liseden 2014 yılında mezun oldum. Kara Harp Okulu'na başvurabilir miyim?
Hayır, başvuramazsınız. Adayların Haziran 2017 yılında mezun olacak durumda olmaları veya dönemine bakılmaksızın 2015 ve 2016 yılında mezun olmuş olmaları gerekmektedir. Daha önceki yıllarda mezun olanlar KHO’na başvurumazlar.
Şu anda bir üniversitede okuyorum. Kara Harp Okuluna başvurabilir miyim?
Lise mezuniyet yılı, yaş ve ilan edilen diğer başvuru koşullarının tamamını sağlıyorsanız Kara Harp Okuluna başvurabilirsiniz.
Yurtdışındaki bir lisenin öğrencisiyim/mezunuyum. Kara Harp Okuluna başvurabilir miyim?
Başvuru koşullarının tamamını sağlıyorsanız başvurabilirsiniz. Ancak yurtdışında okuduğunuz okulun T.C. Milli Eğitim Bakanlığından onaylı denklik belgesi almanız gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapacağınız yıl için üniversite sınavlarına (LGS ve LYS) girmiş olmanız ve tespit edilecek olan baraj puanını almanız gerekmektedir.
Lise ara sınıf öğrencisiyim. Şimdiden başvuruda bulunabilir miyim?
Hayır, başvuramazsınız. Liseden mezun olacağınız yıl ve ilan edilecek olan başvuru koşullarının tamamını sağlıyorsanız başvurabilirsiniz.
Sözleşmeli Subaylığa / Astsubay Meslek Yüksekokullarına ve diğer personel alımlarına nasıl başvuru yapabilirim?
Kara Harp Okuluna başvurular için www.msb.gov.tr internet adresinden, diğer personel alımları ve sözleşmeli subaylığa başvurular için ilgili kurumların internet adresinden bilgi alabilirsiniz.

Sağlık, Yaş ve Fiziksel Özellikler ile ilgili sorular

KHO’na başvuru yapmak için en fazla kaç yaşında olabilirim?
2017 yılında en fazla 21 yaşında olanlar (01 Ocak 1996 ve sonrası doğumlu) başvuru yapabilir. (Ay ve gün hesabı yapılmaz.) Yaş düzeltmesi yaptıranların, düzeltmeden önceki yaşları dikkate alınacaktır.
KHO’na başvuru yapmak için boyum ve kilom ne olmalı?
Boy-Kilo Standartları TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilmektedir. TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğini görüntülemek için tıklayınız.
Gözümde çok düşük derecede sorun var / Vücudumda leke/yara/yanık/ameliyat izi var. / Dişlerimde tel takılı. Başvuruda bulunabilir miyim?
Sağlık problemleriniz ile ilgili sorularınıza doktorlarımız sizi muayene etmeden net bir yanıt vermemiz mümkün değildir. Sağlık muayeneleri Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği”nde belirtilen sağlık kriterlerine göre yapılmakta ve bu Yönetmeliğe göre askeri öğrenci adaylarında tam sağlam olma şartı aranmaktadır. Mevcut sağlık durumunuzun askeri öğrenciliğe engel bir durum oluşturup oluşturmadığına ancak yapılacak olan sağlık muayenesi sonucunda karar verilebilir.

Sosyal Durum ile ilgili sorular

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı yanında aynı zamanda başka bir ülkenin vatandaşıyım (Çifte vatandaşlık). Kara Harp Okuluna başvurabilir miyim?
Evet, başvurabilirsiniz. Ancak seçim aşamalarında başarılı olursanız KHO öğrencilik kaydınızı yaptırabilmeniz için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı dışındaki diğer ülke vatandaşlığınızdan çıkmanız gerekmektedir.
Annemin/babamın/kardeşimin çifte vatandaşlığı var. Kara Harp Okuluna başvuru yapmama engel teşkil eder mi?
Hayır, engel teşkil etmez. Kara Harp Okulu’na başvuru koşullarını sağlıyorsanız başvurunuzu yapabilirsiniz.

Başvuru ve Seçim Aşamaları ile ilgili sorular

Kara Harp Okulu'na başvurmak istiyorum, öncelikle ne yapmam gerekir?
2017 yılı ÖSYM Başvuru Kılavuzunda ilan edilen koşulları sağlıyorsanız YGS başvurusunda bulunduktan sonra Nisan - Mayıs 2017 tarihleri arasında "www.msb.gov.tr" internet adresimizden ön kayıt başvuru işlemini yapmanız gerekmektedir.
Kara Harp Okuluna ön kayıt yaptırmak istiyorum. Ön kaydımı posta ile veya şahsen başvurarak yaptırabilir miyim?
Hayır, yapamazsınız. Kara Harp Okuluna başvurular yukarıda açıklandığı gibi yapılmalıdır.
Kara Harp Okulu seçmelerine katılıyor olmam, üniversite tercihi yapmama engel midir?
Hayır, engel teşkil etmez. KHO öğrenci seçme sınavlarına katılmak veya seçim sınavlarının herhangi bir aşamasında elenmek/ayrılmak, diğer üniversiteleri tercihte bulunmanıza ve kazandığınız üniversiteye kayıt yaptırmanıza engel değildir.

Kara Harp Okulu ile ilgili sorular

Kara Harp Okulunda hakkında ve verilen eğitimlerle ilgili genel bilgiler verebilir misiniz?

Kara Harp Okulu, Kara Kuvvetleri Komutanlığına ve Jandarma Genel Komutanlığına muvazzaf subay yetiştirmektedir. Kara Harp Okulunda öğrencilerin her türlü ihtiyacı (yer, yiyecek, yatacak vb.) Devlet tarafından karşılanmaktadır. Kara Harp Okulunda lisans düzeyinde dört yıl (hazırlık dahil beş yıl) boyunca akademik ve askerî eğitim verilmektedir.

Öğrenciler birinci sınıfta, Sayısal ve Türkçe-Matematik tabanlı olmak üzere iki ayrı alana ayrılarak ikinci sınıfta görecekleri lisans programlarına yönelik dersler almaktadır.

2’nci, 3’üncü ve 4’üncü sınıflarda ise;

  • İşletme
  • Sosyoloji,
  • Ulusalar Arası İlişkiler
  • Endüstri ve Sistem Mühendisliği,
  • Makine Mühendisliği,
  • Elektrik-Elektronik Mühendisliği,
  • İnşaat Mühendisliği,
  • Bilgisayar Mühendisliği,
  • Harita Mühendisliği programlarında modern laboratuvar, dershane ve amfilerde akademik ünvana sahip öğretim üyeleri tarafından eğitim ve öğretim verilmektedir.

KHO’da İngilizcenin yanında Arapça, Rusça, Almanca, Fransızca, Çince, Yunanca dillerinde de eğitim verilmektedir. Ders dışı ortamlarda da yabancı dillerini geliştirmeleri adına Harbiyelilere bilgisayar ve internette çalışma imkânları sağlanmaktadır.

Bu eğitimlerle ilgili detaylı bilgilere site içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Kara Harp Okulu öğrencisinin günü nasıl geçer?
Kara Harp Okulunda gün saat 06:00’da başlar. Kahvaltıdan sonra, yedi akademik ve askeri ders saati vardır. Bir ders saati 50 dakikadır. Akademik derslerden sonra Harbiyeliler spor yapabilir, eğitsel kol faaliyetlerine ve spor branşlarında takım faaliyetlerine katılabilirler. Cumartesi ve Pazar günleri Harbiyeliler izinli olarak birlik dışına çıkabilirler.
Kara Harp Okulu mezunları Helikopter pilotu olabilir mi?
Kara Havacılık sınıfına ayrılmaya istekli olan ve gerekli sağlık koşullarını sağlayan Harbiyeliler, her yıl ihtiyaç duyulan sayıda Kara Havacılık sınıfına ayrılmaktadır. KHO’dan mezun olduktan sonra Kara Havacılık Okulundaki uçuş eğitimlerinde de başarılı olanlar Helikopter Pilotu olabilirler.

Sayfa Başına Dön